MCP23S18T-E/MJVAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP23S18T-E/MJVAO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
EXPANDERS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
I/O Expanders
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
POR
Output Type :
Open Drain
Package Shape :
Square
Number of Ports :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
24
Package :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.9mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Temperature Grade :
Automotive
Interface :
SPI
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Supplier Device Package :
24-QFN (4x4)
Product Status :
Active
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
Series :
Automotive, AEC-Q100
Number of I/O Lines :
16
Features :
POR
Width :
4mm
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
JESD-30 Code :
S-PQCC-N24
Microchip Technology Inc
Screening Level :
AEC-Q100
Length :
4mm
Surface Mount :
yes
Seated Height-Max :
0.9 mm
Number of I/O :
16
Interrupt Output :
yes
Clock Frequency :
10MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
MCP23S18
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Number of Terminations :
24
Current - Output Source/Sink :
25mA