MCP1811BT-033/LB
Mfr.Part #
MCP1811BT-033/LB
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC70-3
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Current1-Max :
0.15 A
Series :
Output Type :
FIXED
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Output Voltage1-Min :
3.168 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Regulators :
1
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Features :
Enable
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq) :
0.5μA
Base Product Number :
MCP1811
Protection Features :
Over Current
Product Status :
Obsolete
Current - Output :
150mA
PSRR :
50dB (1kHz)
Width :
1.25 mm
Terminal Position :
Dual
Adjustability :
FIXED
Voltage - Output (Max) :
Supplier Device Package :
SC-70-3
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage 1 :
3.3V
Input Voltage (Min) :
3.9V
Surface Mount :
yes
Voltage Tolerance-Max :
4%
Number of Terminals :
3
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature TJ-Max :
85 °C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminations :
3
Current - Supply (Max) :
110μA
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Length :
2mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Seated Height-Max :
1.1 mm
Output Voltage1-Max :
3.432V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Microchip Technology Inc
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Packing Method :
TR
Datasheets
MCP1811BT-033/LB
Microchip Technology MCP1811BT-033/LB
Enable Fixed 0.65mm PMIC - Series SC-70, SOT-323
MCP1811BT-033/LB Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A SC-70, SOT-323 case contains the Liner IC. In total, there are 3 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TJ degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 150mA. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. In this case, the regulator type is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR, which corresponds to this voltage regulator IC. A packing method for the IC regulator is TR, which means it is packed in a certain way. In fact, it is voltage regulator IC of the - Series of cameras.