MCP1811BT-028/OT
Mfr.Part #
MCP1811BT-028/OT
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Stock
49
In Stock :
49
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Packing Method :
TR
Voltage - Output (Max) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Quiescent (Iq) :
0.5μA
Microchip Technology Inc
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Terminal Position :
Dual
Series :
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Input Voltage (Min) :
3.4V
Output Voltage1-Min :
2.688V
Voltage Tolerance-Max :
4%
Number of Functions :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Surface Mount :
yes
Output Current1-Max :
0.15 A
Seated Height-Max :
1.45 mm
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Number of Terminations :
5
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
MCP1811
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Protection Features :
Over Current
Adjustability :
FIXED
Number of Regulators :
1
Width :
1.6 mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Max) :
110μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Output Voltage 1 :
2.8V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Operating Temperature TJ-Max :
85 °C
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Output Voltage1-Max :
2.912 V
Length :
2.9mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Terminals :
5
Package Shape :
RECTANGULAR
PSRR :
50dB (1kHz)
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
MCP1811BT-028/OT
Microchip Technology MCP1811BT-028/OT
Enable Fixed 0.95mm PMIC - Series SC-74A, SOT-753
MCP1811BT-028/OT Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SC-74A, SOT-753 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C TJ degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 150mA. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. It is important to note that this device has a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator type. There is a way of packing the regulator that is called TR. Among the - Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.