MCP1811BT-028/7QX
Mfr.Part #
MCP1811BT-028/7QX
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4UQFN
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Series :
Current - Supply (Max) :
110μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Current - Output :
150mA
Control Features :
Enable
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
PSRR :
50dB (1kHz)
Base Product Number :
MCP1811
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) :
0.5μA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Supplier Device Package :
4-UQFN (1x1)
Datasheets
MCP1811BT-028/7QX
Microchip Technology MCP1811BT-028/7QX
Enable Fixed PMIC - Series 4-UDFN Exposed Pad
MCP1811BT-028/7QX Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 4-UDFN Exposed Pad case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C TJ degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 150mA. Among the - Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.