MCP1811BT-025/OT
Mfr.Part #
MCP1811BT-025/OT
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Current - Supply (Max) :
110μA
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Number of Terminations :
5
Output Voltage1-Min :
2.4V
Microchip Technology Inc
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Output Configuration :
Positive
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Seated Height-Max :
1.45 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Length :
2.9mm
Output Voltage1-Max :
2.6V
Control Features :
Enable
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Base Product Number :
MCP1811
Operating Temperature TJ-Max :
85 °C
Voltage Tolerance-Max :
4%
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
Width :
1.6 mm
Number of Outputs :
1
Output Voltage 1 :
2.5V
Surface Mount :
yes
Voltage - Output (Max) :
Factory Lead Time :
7 Weeks
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminals :
5
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current
Current - Quiescent (Iq) :
0.5μA
Current - Output :
150mA
Product Status :
Obsolete
Adjustability :
FIXED
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Current1-Max :
0.15 A
PSRR :
50dB (1kHz)
Series :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Datasheets
MCP1811BT-025/OT
Microchip Technology MCP1811BT-025/OT
Enable Fixed 0.95mm PMIC - Series SC-74A, SOT-753
MCP1811BT-025/OT Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TJ degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. It belongs to the - Series of regulators.