MCP1811BT-018/LT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP1811BT-018/LT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC70-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Protection Features :
Over Current
Number of Regulators :
1
PSRR :
50dB (1kHz)
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
Base Product Number :
MCP1811
Input Voltage (Min) :
2.4V
Adjustability :
FIXED
Number of Functions :
Voltage Tolerance-Max :
4%
Number of Terminals :
5
Series :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Control Features :
Enable
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Terminal Pitch :
0.65mm
Output Configuration :
Positive
Terminal Form :
Gull wing
Output Current1-Max :
0.15 A
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Max) :
110μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Output Voltage1-Min :
1.728 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Packing Method :
TR
Output Type :
FIXED
Output Voltage1-Max :
1.872 V
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Current - Output :
150mA
Number of Terminations :
5
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Microchip Technology Inc
Supplier Device Package :
SC-70-5
Seated Height-Max :
1.1 mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Length :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.25 mm
Voltage - Output (Max) :
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Operating Temperature TJ-Max :
85 °C
Output Voltage 1 :
1.8V
Surface Mount :
yes
Current - Quiescent (Iq) :
0.5μA
Package Shape :
RECTANGULAR
Datasheets
MCP1811BT-018/LT
Microchip Technology MCP1811BT-018/LT
Enable Fixed 0.65mm PMIC - Series 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353