MCP1810T-25I/J8A
Mfr.Part #
MCP1810T-25I/J8A
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 8VDFN
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Quiescent Current :
50nA
Height :
0.85mm
Current - Supply (Max) :
290μA
Package Shape :
Square
PSRR :
40dB (100Hz)
Packing Method :
TR
Output Voltage :
2.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
8
HTS Code :
Microchip Technology Inc
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 150mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Screening Level :
TS 16949
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature :
-40°C~85°C TJ
Reference Voltage :
≤1.8V
Terminal Pitch :
0.5mm
Dropout Voltage1-Max :
0.38 V
Input Voltage (Min) :
2.7V
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current - Output :
150mA
Length :
2mm
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Surface Mount :
yes
Operating Temperature TJ-Max :
85 °C
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Output Current1-Max :
0.15 A
Width :
2mm
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Base Product Number :
MCP1810
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Seated Height-Max :
0.9 mm
Output Voltage 1 :
2.5V
Current - Quiescent (Iq) :
50nA
Package Type :
VDFN
Published :
Line Regulation :
±4 %/V
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
NO LEAD
Load Regulation :
±3 %/V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Control Features :
Enable
Supplier Device Package :
8-VDFN (2x2)
Protection Features :
Over Current
Dimensions :
2 x 2 x 0.85mm
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
0.9mm
Regulator Type :
Low Dropout Voltage
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Pin Count :
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Factory Lead Time :
21 Weeks
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance-Max :
2%
Base Part Number :
MCP1810
Datasheets
MCP1810T-25I/J8A
Microchip Technology MCP1810T-25I/J8A
Enable Fixed 0.5mm MCP1810 PMIC -- Series 8 8-VFDFN Exposed Pad
MCP1810T-25I/J8A Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 8-VFDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. In total, there are 8 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C TJ degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 150mA. There are 8 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. It is MCP1810 for this voltage regulator IC, just for your information. In this case, the regulator type is Low Dropout Voltage, which corresponds to this voltage regulator IC. A packing method for the IC regulator is TR, which means it is packed in a certain way. It operates in the 50nA Quiescent Current state. In fact, it is voltage regulator IC of the -- Series of cameras.