MCP1804T-3002I/MT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP1804T-3002I/MT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-89-5/6
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3V 150MA SOT89-5
Stock
393
In Stock :
393
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
1
Number of Outputs :
1
Surface Mount :
yes
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3V
Output Voltage :
3V
Package / Case :
SOT-89-5/6
Dropout Voltage1-Nom :
1.3V
Output Current1-Max :
0.1 A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Output Voltage1-Max :
3.06 V
PSRR :
50dB (1kHz)
Accuracy :
2 %
Output Type :
FIXED
Packing Method :
Tape and Reel
Quiescent Current :
105μA
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Seated Height-Max :
1.6 mm
Polarity :
Positive
Voltage - Output (Max) :
Terminal Position :
Dual
Package Shape :
RECTANGULAR
Base Product Number :
MCP1804
Current - Quiescent (Iq) :
105μA
Series :
Voltage Tolerance-Max :
2%
Brand :
Min Input Voltage :
2V
Voltage - Input (Max) :
28V
Adjustability :
FIXED
Dropout Voltage1-Max :
1.7 V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Number of Pins :
5
Terminal Pitch :
1.5 mm
Microchip
Output Voltage 1 :
3V
Product Status :
Active
Input Voltage Absolute-Max :
30V
Voltage Dropout (Max) :
1.7V @ 100mA
Base Part Number :
MCP1804
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2011
Current - Output :
150mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
5
Packaging :
Digi-Reel®
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Mounting Type :
Current - Supply (Max) :
125μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
Control Features :
Enable
Number of Functions :
Width :
2.445 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminals :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-609 Code :
e3
Output Current :
150 mA
Pbfree Code :
yes
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
SOT-89-5
Length :
4.5 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage1-Min :
2.94 V
Dropout Voltage :
1.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Voltage1-Nom :
3 V
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Flat
Max Power Dissipation :
500mW
Output Configuration :
Positive
Load Regulation :
275 mV
Datasheets
MCP1804T-3002I/MT
Microchip Technology MCP1804T-3002I/MT
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MCP1804T-3002I/MT Overview
The MCP1804T-3002I/MT from Microchip Technology is a linear voltage regulator designed to offer reliable performance in a compact SOT895 package. As part of the Voltage Regulators - Linear category, this component ensures a steady 3V output from a higher voltage input, suitable for various electronic applications. It delivers up to 150mA of output current, providing a stable, low noise power supply with enhanced power efficiency. The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MCP1804T-3002I/MT is ideal for applications requiring low voltage dropout and minimal power dissipation, making it a smart choice for power-sensitive designs.
MCP1804T-3002I/MT Features
  • Output Voltage: 3V
  • Output Current: 150mA