MCP1727T-3302E/MF
Mfr.Part #
MCP1727T-3302E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8DFN
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Output :
1.5A
Load Regulation :
0.5 %
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Regulators :
1
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
8
Dropout Voltage1-Max :
0.55 V
Pbfree Code :
yes
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Function :
LDO
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Supplier Package :
DFN EP
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pin Count :
8
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Qualification Status :
Not Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Adjustability :
FIXED
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
PSRR :
60dB (100Hz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Voltage Dropout (Max) :
0.55V @ 1.5A
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
RoHS :
Details
Screening Level :
Extended
Series :
Voltage - Input (Max) :
6V
Input Bias Current :
120μA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
Output Voltage1-Min :
3.217 V
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
ECCN Code :
EAR99
Seated Height-Max :
1 mm
Package Shape :
Square
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Base Product Number :
MCP1727
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Output Type :
FIXED
Base Part Number :
MCP1727
Maximum Input Voltage :
6 V
Dropout Voltage :
330mV
Min Input Voltage :
2.3V
Width :
3mm
Voltage - Output (Max) :
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Number of Outputs :
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Current1-Max :
1.5 A
Brand :
Terminal Pitch :
0.65mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Product Status :
Active
Accuracy :
2 %
Junction to Ambient :
41 °C/W
Output Voltage Accuracy :
2 %
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
220μA
Length :
3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Tape and Reel
yes
Number of Terminals :
Mount :
Input Voltage Range :
6, 2.3 V
Polarity :
Positive
Output Current :
1.5 A
Microchip
Line Regulation :
0.05 %/V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Voltage1-Max :
3.382 V
Control Features :
Enable, Power Good
Quiescent Current :
220μA
Output Voltage :
3.3V
Dropout Voltage1-Nom :
0.33V
Datasheets
MCP1727T-3302E/MF
Microchip Technology MCP1727T-3302E/MF
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MCP1727T-3302E/MF Overview
Introducing the MCP1727T-3302E/MF from Microchip Technology, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demands of modern electronic systems. This high-performance integrated circuit (IC) offers stable and reliable regulation of 3.3V with a maximum output current of 1.5A, ensuring consistent power supply for your applications.