MCP1700-1502E/TO
Mfr.Part #
MCP1700-1502E/TO
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA TO92-3
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Position :
BOTTOM
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
Through Hole
Published :
Voltage Tolerance-Max :
3%
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Max Power Dissipation :
644mW
Voltage - Output (Max) :
Mount :
Through Hole
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
RoHS :
Details
Input Bias Current :
1.6μA
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Polarity :
Positive
Package :
Bag
Accuracy :
2 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
MCP1700
Output Type :
FIXED
Max Operating Temperature :
125 °C
Dropout Voltage :
150mV
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Number of Outputs :
1
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
3
Series :
Number of Terminals :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PSRR :
44dB (100Hz)
Output Voltage Accuracy :
2 %
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Number of Regulators :
1
Output Configuration :
Positive
Package Shape :
Round
Function :
LDO
Terminal Form :
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Voltage :
1.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 200mA
Radiation Hardening :
No
Quiescent Current :
4μA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Input Voltage Range :
6, 2.3 V
Output Voltage1-Min :
1.455 V
Junction to Ambient :
131.9 °C/W
Dropout Voltage1-Nom :
0.15 V
Maximum Input Voltage :
6 V
Number of Pins :
Current - Quiescent (Iq) :
4μA
Qualification :
AEC-Q100
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
MCP1700
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Package :
TO-92
Screening Level :
Extended
Length :
4.71 mm
Current - Output :
200mA
Adjustability :
FIXED
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Min Input Voltage :
2.3V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Mounting :
Max Input Voltage :
6 V
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Microchip
Output Voltage 1 :
1.5V
JESD-30 Code :
O-PBCY-T3
Number of Functions :
Height :
4.62 mm
Load Regulation :
1 %
Width :
3.62 mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Current :
0.2 A
Control Features :
Mounting Type :
Supplier Device Package :
TO-92-3
Pin Count :
Brand :
Line Regulation :
0.75 %/V
Output Voltage1-Max :
1.545 V
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Datasheets
MCP1700-1502E/TO
Microchip Technology MCP1700-1502E/TO
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MCP1700-1502E/TO Overview
The MCP1700-1502E/TO from Microchip Technology is a highly reliable linear voltage regulator designed specifically for applications requiring a stable and clean 1.5V output. As a part of the Voltage Regulators - Linear category, this device ensures low dropout voltage of just 178 mV at 200 mA load which makes it an excellent choice for low-power operations. It boasts a high accuracy output voltage, maintaining stability and efficiency even under varying input voltage and load conditions. The compact TO-92 package of MCP1700-1502E/TO allows for easy integration into design projects, making it ideal for volume manufacturing and deployment in space-constrained applications. This device is perfect for extending battery life in portable devices due to its low quiescent current and the absence of noise and ripple.
MCP1700-1502E/TO Features
  • Output Voltage: 1.5V
  • Maximum Output Current: 200 mA
  • Low Dropout Voltage: 178 mV at 200 mA load
  • High Output Voltage Accuracy
  • Low quiescent current of 1.6 µA
  • Thermal overload protection
  • Short-circuit protection
  • Stable with 1.0 µF ceramic output capacitor