MCP1642D-18I/MC
Mfr.Part #
MCP1642D-18I/MC
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Description
IC REG BOOST ADJ 800MA 8DFN
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Current :
0.175 A
JESD-609 Code :
e3
Supplier Package :
DFN EP
Published :
Seated Height-Max :
1 mm
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Shutdown :
Shutdown
Synchronous Rectifier :
yes
Output Voltage :
1.8V
Function :
Step-Up
Product Status :
Active
Number of Outputs :
1
Frequency - Switching :
1MHz
Voltage - Output (Max) :
Output Configuration :
Positive
Package :
Tube
Input Voltage :
350 mV
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Voltage-Nom :
1.2V
Number of Terminals :
8
Temperature Grade :
Industrial
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Min) :
0.65V
Number of Functions :
1
Output Type :
Adjustable
Operating Supply Current :
1.8 A
Microchip
Series :
Type :
Step Up
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Control Mode :
CURRENT-MODE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current - Output :
800mA
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Minimum Operating Temperature :
yes
Number of Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2mm
Switcher Configuration :
Boost
Maximum Input Voltage :
5.5 V
Efficiency :
96 %
Screening Level :
Industrial
Mounting :
Surface Mount
Topology :
Boost
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Product Type :
Switching Voltage Regulators
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Length :
3mm
Pin Count :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS :
Details
Brand :
Quiescent Current :
400 uA
Packaging :
Tube
Number of Pins :
Switching Frequency :
1000 kHz
Base Product Number :
MCP1642
Package Shape :
RECTANGULAR
Operating Supply Voltage :
5.5, 36, 1.8, 2.7, 10 V
Number of Terminations :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
JESD-30 Code :
R-PDSO-N8
Load Regulation :
1.5 %
Product Category :
Switching Voltage Regulators
Switching Regulator :
ECCN Code :
EAR99
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
MCP1642
Line Regulation :
0.5 %/V
Mounting Type :
HTS Code :
Datasheets
MCP1642D-18I/MC
Microchip Technology MCP1642D-18I/MC
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Microchip Technology MCP1642D-18I/MC Overview
Introducing the MCP1642D-18I/MC by Microchip Technology, a state-of-the-art adjustable boost regulator designed for applications requiring efficient voltage regulation in a compact package. This IC offers a unique combination of performance, efficiency, and size, making it an ideal choice for powering devices from a single-cell battery where higher output voltages are necessary. The device is particularly suited for applications in portable electronics where space and battery life are critical. With its ability to provide up to 800mA of output current and a minimally required external component count, this Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Microchip Technology MCP1642D-18I/MC facilitates a design that is both power-efficient and cost-effective.