MCP1501T-33E/SN
Mfr.Part #
MCP1501T-33E/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Reference
Published :
Surface Mount :
yes
Reference Type :
Series
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
8-SOIC
Length :
4.9mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
Input Voltage :
3.5 V to 5.5 V
JESD-609 Code :
e3
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Product Status :
Active
Initial Accuracy :
0.1 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
RoHS :
Details
Product Type :
Voltage References
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
8
Current - Output :
20mA
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Input :
3.5 V ~ 5.5 V
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Seated Height-Max :
1.75 mm
Height :
1.75 mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.5V
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Trim/Adjustable Output :
No
Number of Functions :
1
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Width :
3.9mm
Output Type :
FIXED
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Output Voltage :
3.3025 V
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
1.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage-Min :
3.2967 V
Microchip
Mounting Style :
SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Output Voltage-Max :
3.3033V
Series :
Tolerance :
±0.1%
Shutdown :
Shutdown
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Temperature Grade :
Automotive
Base Product Number :
MCP1501
Product Category :
Voltage References
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Current - Supply :
550μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminals :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Operating Supply Current :
140 uA
Datasheets
MCP1501T-33E/SN
Introducing Voltage Reference Microchip Technology MCP1501T-33E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), MCP1501T-33E/SN pinout, MCP1501T-33E/SN datasheet PDF, MCP1501T-33E/SN amp .Beyond Voltage Reference Microchip Technology MCP1501T-33E/SN ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MCP1501T-33E/SN
[Voltage Reference Microchip Technology MCP1501T-33E/SN] Overview
MCP1501T-33E/SN Features
  • Series voltage reference
  • Accuracy of 0.1%