MCP1321T-29ME/OT
Mfr.Part #
MCP1321T-29ME/OT
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Supervisory Circuits
Max Supply Current :
10μA
Operating Supply Current :
10μA
Output :
Open Drain, Push-Pull
Length :
2.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Screening Level :
TS 16949
Number of Terminals :
5
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1 V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Width :
1.8 mm
Number of Pins :
5
Power Dissipation :
240mW
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Voltages Monitored :
1
Radiation Hardening :
No
Temperature Grade :
Automotive
Qualification :
AEC-Q100
Power Fail Detection :
No
Series :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Base Product Number :
MCP1321
Voltage - Threshold :
2.9V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reset :
Active High/Active Low
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Height :
1.3 mm
Max Reset Threshold Voltage :
2.944V
Output Driver :
Active High/Active Low/Open Drain/Push-Pull
Supply Voltage :
5V
Adjustable Threshold :
Number of Functions :
1
Undervoltage Threshold :
2.857V
Terminal Position :
Dual
Package Shape :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MCP1321
Manual Reset :
yes
Supplier Package :
SOT-23
Reset Timeout :
140ms Minimum
Mounting :
Output Type :
Product Type :
Supervisory Circuits
Max Supply Voltage :
5.5V
Mount :
SMD/SMT
Reset Delay Time :
200 ms
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Min Supply Voltage :
1V
Published :
Max Power Dissipation :
240mW
Gull wing
Nominal Supply Current :
Min Reset Threshold Voltage :
2.857V
Watchdog Timer :
yes
Chip Enable Signals :
Brand :
Overvoltage Threshold :
2.944V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Threshold Voltage :
2.9 V
Seated Height-Max :
1.45 mm