MCP1321T-29DE/OT
Mfr.Part #
MCP1321T-29DE/OT
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Supervisors
Mounting :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
Pin Count :
5
Reset :
Active High/Active Low
Number of Supervisors :
1
Number of Terminals :
5
Seated Height-Max :
1.45 mm
Screening Level :
Extended Industrial
Length :
2.9mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Manual Reset :
No Manual Reset
Threshold Voltage :
2.9 V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Product Number :
MCP1321
Reset Timeout :
1ms Minimum
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Qualification :
AEC-Q100
Minimum Operating Supply Voltage :
1 V
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Voltage - Threshold :
2.9V
Supplier Package :
SOT-23
Width :
1.55 mm
Mounting Type :
Number of Channels :
Base Part Number :
MCP1321
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1V
Output Type :
Active High, Active Low, Open Drain, Push-Pull
Operating Supply Current :
10 uA
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
Output :
Open Drain, Push-Pull
Terminal Pitch :
0.95mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
3V