MCP1320T-29LE/OT
Mfr.Part #
MCP1320T-29LE/OT
Supervisors
Chip Enable Signals :
No Chip Enable
Max Supply Current :
10μA
yes
Power Fail Detection :
No
Adjustable Threshold :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height :
1.3mm
Number of Terminals :
5
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Output :
Open Drain or Open Collector
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Supply Current :
10μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supervisory Circuits
Package Type :
SOT-23
Series :
MCP1320T-29LE/OT
140ms Minimum
Reset Type :
Active-Low
Nominal Supply Current :
Min Reset Threshold Voltage :
2.857V
Overvoltage Threshold :
2.944V
Dimensions :
3.1 x 1.8 x 1.3mm
Qualification :
AEC-Q100
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.9V; MANUAL RESET INPUT
Terminal Pitch :
0.95 mm
Threshold Voltage :
+2.9V
Microchip
Max Output Voltage :
300mV
Product Status :
Active
Undervoltage Threshold :
2.857V
ECCN Code :
EAR99
Reset Delay Time :
200 ms
Reset :
Active Low
Manual Reset :
yes
Voltage - Threshold :
2.9V
Supply Current-Max (Isup) :
0.01 mA
Width :
1.8mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Voltages Monitored :
Lead Free :
Lead Free
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Watchdog Timer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Outputs :
Output Type :
Active Low, Open Drain
Brand :
Min Supply Voltage :
1V
Number of Terminations :
5
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.1mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
RECTANGULAR
Minimum Operating Supply Voltage :
1 V
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1 V
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Max Reset Threshold Voltage :
2.944V
Power Dissipation :
240mW
Base Part Number :
MCP1320
Seated Height-Max :
1.45 mm
Number of Pins :
Radiation Hardening :
Base Product Number :
MCP1320
Product Category :
Supervisory Circuits
REACH SVHC :
No SVHC
SOT-23-5
Output Voltage :
300mV
Battery Backup Switching :
No Backup
Dual
HTS Code :
Quiescent Current :
1μA
Max Output Current :
4mA
Output Driver :
Active Low, Open Drain
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Power Supplies :
1/5.5 V
Automotive
Delay Time :
200ms
Max Input Voltage :
5.5V
Pin Count :
Number of Supervisors :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
240mW