MCP1317T-46LE/OT
Mfr.Part #
MCP1317T-46LE/OT
Gull wing
Undervoltage Threshold :
4.531V
Max Power Dissipation :
240mW
Reset :
Active High
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Overvoltage Threshold :
4.669V
Seated Height-Max :
1.45 mm
Brand :
Nominal Supply Current :
10μA
Chip Enable Signals :
No
Number of Functions :
1
Supply Current-Max (Isup) :
0.01 mA
Operating Supply Current :
10μA
Min Supply Voltage :
1V
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Voltage :
300mV
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Contains Lead
Number of Channels :
1
Output Driver :
Active High/Push-Pull
Reset Timeout :
140ms Minimum
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.6V; MANUAL RESET INPUT
Active
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Base Part Number :
MCP1317
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height :
1.3mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Package :
SOT-23
Base Product Number :
MCP1317
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1 V
Minimum Operating Supply Voltage :
1 V
Power Fail Detection :
No
Radiation Hardening :
Length :
3.1mm
5
Output Type :
Active High, Push-Pull
Battery Backup Switching :
SOT-23-5
Max Supply Current :
Manual Reset :
yes
Threshold Voltage :
+4.6V
Nominal Input Voltage :
5.5V
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Supervisors :
Mounting Type :
Surface Mount
Min Reset Threshold Voltage :
4.531V
Pin Count :
5
Power Dissipation :
240mW
Voltage - Threshold :
4.6V
Terminal Pitch :
0.95 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
Qualification Status :
Not Qualified
Max Reset Threshold Voltage :
4.669V
R-PDSO-G5
Max Supply Voltage :
5.5V
Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reset Delay Time :
200 ms
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Supervisory Circuits
Watchdog Timer :
Number of Pins :
Number of Voltages Monitored :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting :
Width :
1.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Supplies :
1/5.5 V
Datasheets
MCP1317T-46LE/OT
Microchip Technology MCP1317T-46LE/OT
Supervisors Microchip Technology MCP1317T-46LE/OT Overview
MCP1317T-46LE/OT Features
This supervisor IC features a single voltage monitoring channel which ensures that all connected components operate within their specified voltage ranges, thus safeguarding them against potential damage. With a nominal threshold voltage of 4.6V, it offers precise voltage monitoring, suitable for a variety of applications. Additionally, the MCP1317T-46LE/OT includes a manual reset input, allowing for greater system control. Its active-low reset output ensures that connected devices can be quickly and effectively reset to maintain functionality and performance.