MCP1316T-31LE/OT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP1316T-31LE/OT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Supervisors
Number of Voltages Monitored :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Temperature Grade :
Automotive
Qualification :
AEC-Q100
Width :
1.55 mm
Number of Terminals :
5
Product Type :
Supervisory Circuits
Product Status :
Active
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
Screening Level :
TS 16949
Reach Compliance Code :
Compliant
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Published :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Threshold :
3.1V
Reset Timeout :
140ms Minimum
Base Product Number :
MCP1316
Base Part Number :
MCP1316
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Details
Quiescent Current :
1μA
Microchip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Series :
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Channels :
Product Category :
Supervisory Circuits
Number of Terminations :
5
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Brand :
Length :
2.9mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Reset :
Active Low
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Adjustable Threshold :
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Seated Height-Max :
1.45 mm