MCP1316MT-23LI/OT
Mfr.Part #
MCP1316MT-23LI/OT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Supervisors
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reset :
Active Low
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output :
Open Drain or Open Collector
Reset Timeout :
140ms Minimum
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
5
Package Shape :
RECTANGULAR
Power Supplies :
1/5.5 V
Qualification :
AEC-Q100
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Output Type :
Active Low, Open Drain
Temperature Grade :
Automotive
Series :
Voltage - Threshold :
2.3V
Lead Free :
Lead Free
Supply Current-Max (Isup) :
0.01 mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reset Delay Time :
200 ms
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.95mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminations :
5
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Style :
SMD/SMT
Published :
Battery Backup Switching :
No Backup
Product Type :
Supervisory Circuits
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
MCP1316M
Manual Reset :
MANUAL RESET
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Threshold Voltage :
2.3 V