MCP111T-450E/LB
Mfr.Part #
MCP111T-450E/LB
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SC70-3
Supervisors
Power Supplies :
1/5.5 V
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
10mA
Reset :
Active Low
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
10 mA
Threshold Voltage :
+4.38V
Watchdog Timer :
No
Series :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1 V
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Undervoltage Threshold :
4.314V
Additional Feature :
DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 4.38V
Base Part Number :
MCP111
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max (Isup) :
0.00175 mA
Output Type :
Voltage
Min Supply Voltage :
1V
Number of Channels :
1
Screening Level :
Extended
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reset Timeout :
Mounting :
Surface Mount
Overvoltage Threshold :
4.446V
Number of Pins :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
SC-70-3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Adjustable Threshold :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Mounting Type :
Number of Terminations :
3
Temperature Grade :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Battery Backup Switching :
No Backup
Supplier Package :
SC-70
RoHS :
Details
Min Reset Threshold Voltage :
4.314V
Output :
Open Drain or Open Collector
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
- 40 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Supervisors :
Max Supply Current :
1.75μA
Nominal Supply Current :
1μA
HTS Code :
Supervisory Circuits
Qualification Status :
Not Qualified
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Max Reset Threshold Voltage :
4.446V
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
yes
Length :
2.25mm
Manual Reset :
Max Supply Voltage :
5.5V
Base Product Number :
MCP111
Operating Supply Current :
1.75μA
Voltage - Threshold :
4.38V
Width :
1.35mm
Height :
1mm
Seated Height-Max :
1.1 mm
Pin Count :
Datasheets
MCP111T-450E/LB
Microchip Technology MCP111T-450E/LB
Supervisors Microchip Technology MCP111T-450E/LB Overview
MCP111T-450E/LB Features
  • Single Voltage Monitoring to ensure system reliability.
  • Compact SC703 package for easy integration in space-constrained applications.
  • Active-High Reset Output provides clear indication of system status.
  • Low Power Consumption for efficient system design.
  • Precision Monitoring of 4.50V to guard against voltage anomalies.