MCP100JR-39K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP100JR-39K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
MELF, 0207
Datasheet
Download
Description
RES SMD 39K OHM 5% 1W MELF
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Series :
MCP
Working Voltage :
350V
Composition :
Carbon Film
Size / Dimension :
0.087Diax0.232L 2.20mmx5.90mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
25 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
MELF, 0207
Temperature Coefficient :
0/ -600ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Resistance :
39kohm
Datasheets
MCP100JR-39K
YAGEO MCP100JR-39K
FIXED RESISTOR MCP Series, Carbon Film, 39kOhm, ±5%, -55°C~155°C