MCO100-12IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCO100-12IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
IXYS
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Reach Compliance Code :
Compliant
Technology :
Si
Current - On State (It (AV)) (Max) :
99A
Number of Elements :
1
Structure :
Single
Number of Terminations :
4
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
156A
Mounting Type :
Chassis Mount
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Category :
SCR Modules
Trigger Device Type :
SCR
Mount :
Chassis Mount, Screw
Product Type :
SCR Modules
Packaging :
Tube
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Case Connection :
Isolated
Base Product Number :
MCO100
Surface Mount :
No
Package :
Tube
Terminal Position :
UPPER
Subcategory :
Thyristors
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
REACH SVHC :
No SVHC
Brand :
IXYS
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminals :
4
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Pbfree Code :
yes
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Hold Current :
200mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Configuration :
Single
RoHS :
Details
Lead Free :
Lead Free
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
RMS On-state Current-Max :
156 A
Published :
Base Part Number :
MCO
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Off State :
1.2kV
Number of Pins :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Series :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1400A 1500A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
156A