MCMA200PD1800YB
Mfr.Part #
MCMA200PD1800YB
Package / Case
Module
Description
DUAL THYRISTOR/DIODE Y4
Stock
12
In Stock :
12
Thyristors - SCRs - Modules
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Vf - Forward Voltage :
1.4 V
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
RoHS :
Details
IXYS
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
6000A, 6480A
Operating Temperature :
-40°C ~ 140°C (TJ)
Mounting Type :
Chassis Mount
Technology :
Si
Mounting Style :
Screw Mounts
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
Package / Case :
Module
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Transistor Polarity :
N-Channel
Packaging :
Bulk
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Type :
Phase Leg
Voltage - Off State :
1.8 kV
Product :
Thyristor Power Modules
Package :
Bulk
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5 V
Product Status :
Active
Subcategory :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
IXYS
Current - On State (It (AV)) (Max) :
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
315 A