MCMA140P1200TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCMA140P1200TA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
SCR MODULE 1.2KV 140A TO240AA
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
On-State Voltage-Max :
1.7V
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Trigger Device Type :
SCR
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Terminal Position :
UPPER
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
IEC-60747
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
220A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
2590 A
Case Connection :
Isolated
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2400A 2590A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Number of Terminations :
7
Leakage Current (Max) :
10mA
Mount :
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
140A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
1000V/us
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
185 µs
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Package / Case :
TO-240AA
Series :
On-State Current-Max :
140000A
JESD-30 Code :
R-PUFM-X7
Published :
2014
RoHS :
Compliant
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
RMS Current (Irms) :
220A
Base Product Number :
MCMA140
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Package :
Bulk
Structure :
Series Connection - All SCRs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Hold Current :
200mA