MCM01-016D100J-F
Mfr.Part #
MCM01-016D100J-F
Description
CAP PTFE 10PF 5% 500V SMD
Mica and PTFE Capacitors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
10.16mm
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Capacitance :
10pF
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
4.191mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage - Rated :
500V
Feature :
RF, High Frequency
Length :
11.684mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
MCM01-016D100J-F
Cornell Dubilier Electronics MCM01-016D100J-F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL