MCM01-009EF471J-F
Mfr.Part #
MCM01-009EF471J-F
Description
CAP MICA 470PF 5% 1KV SMD
Stock
165
In Stock :
165
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Depth :
10.16mm
Height :
4.191mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Mount :
PCB, Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount
Voltage :
1kV
Ripple Current :
20A
Published :
2013
Size Code :
4640
Feature :
RF, High Frequency
Number of Terminations :
2
Series :
MCM01
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Capacitance :
470pF
Length :
15.367mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
MCM01-009EF471J-F
Introducing Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MCM01-009EF471J-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Nonstandard SMD, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:1kV, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:2, MCM01-009EF471J-F pinout, MCM01-009EF471J-F datasheet PDF, MCM01-009EF471J-F amp .Beyond Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MCM01-009EF471J-F ,we also offer CD15ED390JO3, CD15ED220JO3, CD15ED330JO3F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MCM01-009EF471J-F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL