MCM01-009ED751J-F
Mfr.Part #
MCM01-009ED751J-F
Description
CAP MICA 750PF 5% 500V SMD
Mica and PTFE Capacitors
Voltage - Rated DC :
500V
Size Code :
JESD-609 Code :
e4
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Series :
MCM01
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
Mica
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
750pF
RF, High Frequency
Width :
10.16mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current :
20A
Height :
4.191mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Length :
15.367mm
Size / Dimension :
0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
MCM01-009ED751J-F
Cornell Dubilier Electronics MCM01-009ED751J-F
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL