MCM01-009D3R3D-F
Mfr.Part #
MCM01-009D3R3D-F
Description
CAP PTFE 3.3PF 0.5PF 500V SMD
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Mount :
PCB, Surface Mount
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
15.367mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Height :
4.191mm
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
Tolerance :
±0.5pF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Size / Dimension :
0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
Voltage :
500V
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Ripple Current :
20A
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
MICA CAPACITOR
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
3.3pF
Depth :
10.16mm
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Gull wing
Datasheets
MCM01-009D3R3D-F
Introducing Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MCM01-009D3R3D-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Nonstandard SMD, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~200°C, Voltage:500V, Number of Pins:2, MCM01-009D3R3D-F pinout, MCM01-009D3R3D-F datasheet PDF, MCM01-009D3R3D-F amp .Beyond Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MCM01-009D3R3D-F ,we also offer CD15ED390JO3, CD15ED220JO3, CD15ED330JO3F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MCM01-009D3R3D-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL