MCM01-009CD150J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCM01-009CD150J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Nonstandard SMD
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 15PF 5% 500V SMD
Stock
127
In Stock :
127
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Finish :
Silver (Ag)
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
15pF
Dielectric Material :
Mica
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Size / Dimension :
0.460Lx0.400W 11.68mmx10.16mm
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Feature :
RF, High Frequency
Depth :
10.16mm
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Height :
4.191mm
Number of Pins :
2
Length :
15.367mm
Ripple Current :
20A
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Series :
MCM01
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Nonstandard SMD
Mount :
PCB, Surface Mount
Size Code :
4640
Terminal Shape :
Gull wing
Voltage :
500V