MCL1608V2-680-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCL1608V2-680-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68NH 300MA 850MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
68nH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Type :
Multilayer
Current Rating (Amps) :
300mA
Frequency - Self Resonant :
900MHz
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
MCL1608V2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
DC Resistance (DCR) :
850mOhm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MCL1608V2-680-R
Eaton-Electronics Division MCL1608V2-680-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD