MCL1005-8R2-R
Mfr.Part #
MCL1005-8R2-R
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 8.2NH 300MA 400MOHM SM
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Frequency - Self Resonant :
3.6GHz
Series :
MCL1005
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
8.2nH
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps) :
300mA
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MCL1005-8R2-R
Eaton-Electronics Division MCL1005-8R2-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD