MCL1005-5R1-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCL1005-5R1-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.1NH 300MA 250MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
MCL1005
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Factory Lead Time :
11 Weeks
Inductance :
5.1nH
Type :
Multilayer
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.3nH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
300mA
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Datasheets
MCL1005-5R1-R
Eaton-Electronics Division MCL1005-5R1-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD