MCK700-20IO1W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCK700-20IO1W
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
WC-500
Datasheet
Download
Description
SCR THYRISTOR CA 2000V WC-500
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
RMS Current (Irms) :
1.331kA
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
MCK700
Mount :
Chassis Mount
Base Part Number :
MC*700
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tray
Current - On State (It (AV)) (Max) :
700A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
WC-500
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
18200 @ 50MHz
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Series :
Voltage - Off State :
2kV
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
Structure :
Common Cathode - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1331A