MCIMX6Q6AVT10AC
Mfr.Part #
MCIMX6Q6AVT10AC
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
624-FBGA, FCBGA
Description
I.MX 6 SERIES 32-BIT MPU, QUAD A
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Additional Interfaces :
CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Number of Cores/Bus Width :
4 Core 32-Bit
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
i.MX6Q
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Ball
Number of Terminations :
624
HTS Code :
Package / Case :
624-FBGA, FCBGA
Published :
2002
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
1.0GHz
ECCN Code :
5A992
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Integrated Cache :
yes
Boundary Scan :
Graphics Acceleration :
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Address Bus Width :
16
Height Seated (Max) :
2.16mm
Base Part Number :
MCIMX6
Format :
FIXED POINT
JESD-30 Code :
S-PBGA-B624
Terminal Pitch :
0.8mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
SATA :
SATA 3Gbps (1)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Low Power Mode :
JESD-609 Code :
e1
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
External Data Bus Width :
64
Keypad, LCD
Length :
21mm
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Datasheets
MCIMX6Q6AVT10AC
0.8mm ARM® Cortex®-A9 Microprocessor i.MX6Q Series MCIMX6 624-FBGA, FCBGA
MCIMX6Q6AVT10AC Description
MCIMX6Q6AVT10AC Features
4x Arm? Cortex?-A9 up to 1.2 GHz per core