MCIMX6Q4AVT10AC
Mfr.Part #
MCIMX6Q4AVT10AC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
624-FBGA, FCBGA
Description
I.MX 6 SERIES 32-BIT MPU, QUAD A
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Low Power Mode :
yes
ECCN Code :
5A992
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
JESD-609 Code :
e1
Security Features :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
624
Published :
SATA :
SATA 3Gbps (1)
Package / Case :
624-FBGA, FCBGA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.5V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B624
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Length :
21mm
Speed :
1.0GHz
Height Seated (Max) :
2.16mm
Boundary Scan :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
Graphics Acceleration :
Integrated Cache :
Number of Cores/Bus Width :
4 Core 32-Bit
Terminal Pitch :
0.8mm
Terminal Position :
BOTTOM
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Terminal Form :
Ball
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
USB :
USB 2.0 + PHY (4)
Format :
FIXED POINT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Additional Interfaces :
CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Series :
i.MX6Q
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Base Part Number :
MCIMX6
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Address Bus Width :
16
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
External Data Bus Width :
64
Datasheets
MCIMX6Q4AVT10AC
0.8mm ARM® Cortex®-A9 Microprocessor i.MX6Q Series MCIMX6 624-FBGA, FCBGA