MCIMX6L8DVN10ABR
Mfr.Part #
MCIMX6L8DVN10ABR
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
432-TFBGA
Description
I.MX 6 SERIES 32-BIT MPU ARM CO
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Published :
Graphics Acceleration :
yes
Core Processor :
ARM® Cortex®-A9
Series :
i.MX6SL
Co-Processors/DSP :
Multimedia; NEON™ SIMD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Security Features :
Operating Temperature :
0°C~95°C TJ
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - I/O :
1.2V 1.8V 3.0V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
USB :
USB 2.0 + PHY (3)
RAM Controllers :
LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Package / Case :
432-TFBGA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Interfaces :
AC97, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
1.0GHz
Datasheets
MCIMX6L8DVN10ABR
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor i.MX6SL Series 432-TFBGA
MCIMX6L8DVN10ABR Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 432-TFBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tape & Reel (TR). In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~95°C TJ. i.MX6SL is its series number. Core-wise, this CPU has a ARM® Cortex®-A9 processor. It has LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers. A AC97, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, SSI, UART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 1.2V 1.8V 3.0V.