MCF54453CVR200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCF54453CVR200
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BBGA
Datasheet
Download
Description
RISC MICROPROCESSOR, 32-BIT, COL
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
32K x 8
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Ball
Package / Case :
360-BBGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Format :
FIXED POINT
ECCN Code :
5A992
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
23mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B360
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Low Power Mode :
yes
Connectivity :
I2C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Supplies :
1.51.82.53.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.65V
HTS Code :
Width :
23mm
Clock Frequency :
66MHz
Peripherals :
DMA, WDT
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
132
Address Bus Width :
32
Terminal Pitch :
1mm
Speed :
200MHz
Integrated Cache :
External Data Bus Width :
32
Base Part Number :
MCF54453
Number of Terminations :
360
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
2.48mm
Core Processor :
Coldfire V4
Boundary Scan :
Series :
MCF5445x
Bit Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.35V~3.6V
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
TIN COPPER/TIN SILVER
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
Supply Voltage :
1.5V
Published :
Core Size :
32-Bit
Program Memory Type :
ROMless
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
MCF54453CVR200
ROMless Coldfire V4 32-Bit Microcontroller MCF5445x Series MCF54453 1.5V 360-BBGA
MCF54453CVR200 Overview
360-BBGA-packages are available. 132 I/Os are available. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is ROMless. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The MCF5445x series includes this electrical component. MCU is powered by Coldfire V4 Core Processor. The device belongs to MICROPROCESSOR, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. 360 is the number of terminations on the IC chip that are present. This part works in a 32-bit manner. This Microcontroller chip is powered by 1.5V volts. You can find alternatives through the base part number MCF54453. The clock function of this device is based on a 66MHz-frequency.