MCF52258CVN66J
Mfr.Part #
MCF52258CVN66J
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LBGA
Description
IC MCU 32B 512KB FLASH 144MAPBGA
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 8x12b
Core Size :
32-Bit
Package / Case :
144-LBGA
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Core Processor :
Coldfire V2
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Speed :
66MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
2008
Base Part Number :
MCF52258
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
96
Series :
MCF5225x
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA