MCF52254AF80
Mfr.Part #
MCF52254AF80
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Width :
14mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
64K x 8
Clock Frequency :
80MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
Core Processor :
Coldfire V2
Bit Size :
32
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Package / Case :
100-LQFP
Number of I/O :
56
Packaging :
Tray
Terminal Pitch :
0.5mm
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
yes
Number of Terminations :
100
Has ADC :
Supply Voltage :
3.3V
Series :
MCF5225x
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
HTS Code :
DAC Channels :
No
Published :
Length :
14mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Core Size :
32-Bit
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power Supplies :
3.3V
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Data Converter :
A/D 8x12b
DMA Channels :
ECCN Code :
5A992
Base Part Number :
MCF52254
ROM (words) :
Speed :
80MHz