MCF25SJR-270R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCF25SJR-270R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W MELF
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
25 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
0/ -350ppm/°C
Package / Case :
MELF, 0204
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
270Ohm
Series :
MCF
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.055Diax0.138L 1.40mmx3.50mm
Number of Terminations :
2
Composition :
Carbon Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MCF25SJR-270R
YAGEO MCF25SJR-270R
FIXED RESISTOR MCF Series, Carbon Film, 270Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C