MCC700-14IO1W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCC700-14IO1W
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
WC-500
Datasheet
Download
Description
SCR THY PHASE LEG 1400V WC-500
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Trigger Device Type :
SCR
Base Product Number :
MCC700
RMS Current (Irms) :
1.331kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Pins :
500
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1331A
Voltage - Off State :
1.4kV
Package / Case :
WC-500
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
18200 @ 50MHz
Current - On State (It (AV)) (Max) :
700A