MCC56-12IO8B
Mfr.Part #
MCC56-12IO8B
Package / Case
TO-240AA
Description
MOD THYRISTOR PHASE LEG TO-240AA
Stock
29
In Stock :
29
Thyristors - SCRs - Modules
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - On State (It (AV)) (Max) :
64A
Vf - Forward Voltage :
1.75 V
Base Part Number :
MC*56
On-State Current-Max :
60000A
Pin Count :
5
Mount :
Chassis Mount, Screw
RMS Current (Irms) :
100A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200 V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X5
Package / Case :
TO-240AA
Number of Terminations :
5
Holding Current-Max :
200 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Desc. of Quick-Connects :
2G
Bulk
JEDEC-95 Code :
Hold Current :
200mA
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.5 V
Voltage - Off State :
1.2kV
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1600 A
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Reverse Voltage :
1.2kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
100A
Published :
2000
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
UNSPECIFIED
Product Status :
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A 1600A
Base Product Number :
MCC56
RMS On-state Current-Max :
100 A