MCC26-14IO1B
Mfr.Part #
MCC26-14IO1B
Description
DUL THYRIS MOD 800-2200V 19-320A
Stock
9
In Stock :
9
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Reverse Voltage :
1.4kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
HTS Code :
Product Status :
Active
Mount :
Chassis Mount, Screw
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RMS Current (Irms) :
50A
SCR
Product :
Thyristor Power Modules
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400 V
Leakage Current (Max) :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
50A
Base Product Number :
MCC26
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Voltage - Off State :
1.4kV
Published :
2009
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
520 A
Vf - Forward Voltage :
1.64 V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
32A
yes
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
520A 560A
RMS On-state Current-Max :
50 A
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Hold Current :
200mA
Holding Current-Max :
200 mA
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
100A
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA