MCC250-16IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCC250-16IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Y2-DCB
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y2-DCB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Width :
60mm
Surface Mount :
No
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9000A 9600A
Number of Terminals :
7
Number of Elements :
2
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Hold Current :
150mA
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminations :
7
RMS Current (Irms) :
450A
Number of Pins :
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Holding Current-Max :
150 mA
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Radiation Hardening :
No
Current - On State (It (AV)) (Max) :
287A
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Series :
Published :
Pin Count :
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
9600 A
Voltage - Off State :
1.6kV
Packaging :
Bulk
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Trigger Device Type :
SCR
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Package :
Bulk
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
On-State Current-Max :
450000A
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600 V
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
HTS Code :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
450A
Base Part Number :
MC*250
Length :
116mm
Case Connection :
Isolated
Base Product Number :
MCC250
IXYS Corporation
Structure :
Series Connection - All SCRs
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Gate Trigger Voltage-Max :
3 V
RMS On-state Current-Max :
450 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Height :
30mm
Leakage Current (Max) :
40mA
Package / Case :
Y2-DCB
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Reverse Voltage :
1.6kV