MCC132-12IO1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCC132-12IO1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Y4-M6
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y4-M6
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Terminal Position :
UPPER
RMS On-state Current-Max :
300 A
Lead Free :
Lead Free
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Length :
94mm
Published :
2000
Current - Hold (Ih) (Max) :
200mA
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Qualification Status :
Not Qualified
Leakage Current (Max) :
40mA
Height :
30mm
RMS Current (Irms) :
300A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Pbfree Code :
yes
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4750A 5080A
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
HTS Code :
Trigger Device Type :
SCR
DC Gate Trigger Voltage-Max :
2.6 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
RoHS :
Details
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Vf - Forward Voltage :
1.08 V
Type :
Phase Leg
Base Part Number :
MC*132
Technology :
Si
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5800 A
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
UNSPECIFIED
IXYS
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Package Shape :
RECTANGULAR
Current - On State (It (AV)) (Max) :
130A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300A
Number of Terminations :
7
Number of Elements :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Off State :
1.2kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Brand :
IXYS
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Pin Count :
7
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Number of Terminals :
Dimensions :
94 x 34 x 30mm
Package Type :
Y4 M6
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Package / Case :
Hold Current :
200mA
Base Product Number :
MCC132
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Reverse Voltage :
1.2kV
Series :
Holding Current-Max :
200 mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
Mounting Style :
Screw Mounts
Structure :
Series Connection - All SCRs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On-State Current-Max :
300000A
Product :
Thyristor Power Modules
Width :
34mm