MCASU168SB5474KTNA01
Mfr.Part #
MCASU168SB5474KTNA01
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0603
Capacitance :
0.47 µF
Temperature Coefficient :
X5R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Base Product Number :
MCASU16
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Details
TAIYO YUDEN MCASU168SB5474KTNA01
MCAS 0.47 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)