MCASU168AB5105MTNA1J
Mfr.Part #
MCASU168AB5105MTNA1J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0603
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
1 µF
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number :
MCASU16
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Capacitors
TAIYO YUDEN MCASU168AB5105MTNA1J
MCAS 1 μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)