MCASU105SB7472KFNA1J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASU105SB7472KFNA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Features :
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
50V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Base Product Number :
MCASU10
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Series :
MCAS
Capacitance :
4700 pF
RoHS :
Details
Failure Rate :
Product Status :
Active
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
TAIYO YUDEN MCASU105SB7472KFNA1J
MCAS 4700 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)