MCASU063SCG100DFNA01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCASU063SCG100DFNA01
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
MCASU06
Voltage - Rated :
50V
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Capacitance :
10 pF
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series :
MCAS
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Features :
Lead Style :
Failure Rate :
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±0.5pF
TAIYO YUDEN MCASU063SCG100DFNA01
MCAS 10 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)