MCAST21GBB5475KTNA01
Mfr.Part #
MCAST21GBB5475KTNA01
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Capacitance :
4.7 µF
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±10%
Base Product Number :
MCAST21
Temperature Coefficient :
X5R
Series :
MCAS
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Active
TAIYO YUDEN MCAST21GBB5475KTNA01
MCAS 4.7 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)