MCASS31QHB7472KTNA1J
Mfr.Part #
MCASS31QHB7472KTNA1J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
MCAS
Base Product Number :
MCASS31
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
630V
Tolerance :
±10%
RoHS :
Details
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Brand :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
4700 pF
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Features :
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
TAIYO YUDEN MCASS31QHB7472KTNA1J
MCAS 4700 pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)